In Spanje ontketende de arbeidsmarkthervorming van 2012 een grote beweging, met onder andere een algemene staking op 29 maart 2012. Foto: mobilisatie in Barcelona. (Foto Javier Carbajal - Imagen en Acción / Flickr)
De beweging tegen de sociale afbraak van de regering De Wever-Rousseau is één jaar oud. In die twaalf maanden organiseerde het verzet meer dan dertien nationale mobilisaties, en de intensiteit ervan lijkt niet af te nemen. Benjamin Pestieau, adjunct algemeen secretaris van de PVDA, blikt terug op deze unieke beweging en wat ze binnenhaalde, en schetst de vooruitzichten voor 2026.
Nachtwerk is erg slecht voor de gezondheid maar is in onze maatschappij onmisbaar. Hoe valt dat te rijmen? Dankzij de sociale strijd werd nachtwerk beperkt tot essentiële sectoren, staan er premies tegenover en werd vervroegd pensioen mogelijk. Het Zomerakkoord van de Arizona-regering is een regelrechte aanval op deze verworven rechten. Nachtwerk wordt uitgebreid naar tal van sectoren en voor nieuwe contracten worden de premies beperkt.